Szlak niepodległości w gminie Komorniki

szlak niepodległości komorniki

Szlak niepodległości – Komorniki

Bardzo spodobał mi się sposób na uczczenie 100-lecia niepodległości w gminie Komorniki. Już w trakcie wakacji przemierzając Wielkopolski Park Narodowy zobaczyłem, że ktoś wyznacza nowy (?) szlak rowerowy. Wujek Google nic na ten temat nie wiedział, tak więc postanowiłem poczekać. Cierpliwość opłaciła się, tuż przed 11 listopada, na stronie Komornik ukazała się informacja o wyznaczeniu szlaku niepodległości (koloru czerwonego) po gminie Komorniki. Brawo, udało się zrobić coś, co jest nieszablonowym upamiętnieniem tej rocznicy.

Szlak ma 32 km, w całości przebiega po gminie Komorniki. Ma on formę pętli, jako jego początek określono ulicę Jeziorną w Komornikach (parking przy stadionie). Szlak biegnie przez następujące miejscowości: Komorniki, Wiry, Szreniawę, Rosnówko, Chomęcice i Walerianowo z którego powraca do Komornik. Przebiega on w dużej mierze drogami gruntowymi, w listopadzie pięknie ubitymi, jednakże w lecie, mogącymi się mocno zapiaszczyć. Jest dobrze oznakowany, na jego trasie tylko w dwóch miejscach zastanawiałem się czy dobrze jadę.

Szlak niepodległości w gminie Komorniki. Gdzie warto się zatrzymać?

– Mauzoleum Bierbaumów – (wchodzącego w skład Muzeum Rolnictwa) z którego szczytu roztacza się piękny widok na okolicę.
Polu biwakowym nad Jeziorem Chomęcickim – doskonałym miejscem na odpoczynek i ewentualne ognisko.
Plaży w Chomęcicach – strzeżonej z drobną infrastrukturą (plac zabaw, toalety).

Szlak krzyżuje się m.in. z dwoma pętlami wyznaczonymi po WPN w ramach tzw. Aktywnej trójki: Pętlą Komornicką i Puszczykowską oraz trasą rowerową im. Jana Pawła II po gminie Komorniki.

Dla zainteresowanych pozostawiam ślad GPS z przebiegiem szlaku niepodległości. Plik (na telefonie) otworzycie za pomocą programu GPX Viewer.

Jeśli lubicie przejażdżki po Wielkopolskim Parku Narodowym, to prawdopodobnie zainteresuje Was również mapa szlaków i tras rowerowych po WPN. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *