Zielony szlak PTTK Stęszew / Szreniawa

Zielony szlak PTTK Stęszew / Szreniawa

Zielony szlak PTTK Stęszew / Szreniawa

Oficjalny przebieg zielonego szlaku PTTK Stęszew – Szreniawa nr 3589 (dł. 18,7 km): 0,0 Stęszew PKP – 4,7 Wypalanki – 9,6 Trzebaw-Rosnówko (PKP) – 12,9 Jarosławiec – 16,3 wzgórze – 18,7 Szreniawa PKP

Zielony szlak rozpoczyna swój bieg przy Dworcu PKP w Stęszewie i dalej prowadzi w kierunku Bagna Dębienko, aby dotrzeć do drogi krajowej nr 5 (Poznań – Wrocław). Po jej przekroczeniu kieruje się do Jeziora Chomęcickiego. Przebiega wzdłuż jego oraz Jeziora Rosnowskiego brzegu, doprowadzając nas do stacji kolejowej Trzebaw – Rosnówko (na tym odcinku krzyżuje się z czarnym szlakiem PTTK Trzebaw-Rosnówko / Dymaczewo Stare). Dalej podąża do Jeziora Jarosławieckiego, które oplata z południowej strony i lasem prowadzi nas do Szreniawy, gdzie przy dworcu kończy swój bieg.

Zielony szlak PTTK Stęszew / Szreniawa. Gdzie warto się zatrzymać?

Miejsce upamiętniające egzekucje Wielkopolan – znajduje się na odcinku szlaku od drogi krajowej nr 5 do Jeziora Chomęcickiego.
– Mauzoleum Bierbaumów w Szreniawie – zwiedzanie zajmie Wam najwyżej kilkanaście minut, z jego szczytu roztacza się piękny widok na okolicę. Mauzoleum powstało około 1880 r., w jego murach złożono trumny rodziny Bierbaumów. Po 1945 r. mauzoleum zostało splądrowane, a szczątki Bierbaumów przeniesione do mogiły obok wieży. Po II wojnie światowej wokół mauzoleum dochodziło do egzekucji, jednakże do dnia dzisiejszego nie podjęto prób odnalezienia miejsc pochówków zamordowanych tu osób.
Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Z racji wielkości i ilości eksponatów, na wizytę w muzeum, musicie zaplanować około cztery godziny.

Dla zainteresowanych przemierzeniem szlaku pozostawiam ślad GPS (plik KML) z przebiegiem zielonego szlaku. Plik można otworzyć za pomocą programu GPX Viewer. 

Jeśli lubicie wędrówki po Wielkopolskim Parku Narodowym, to prawdopodobnie zainteresuje Was również mapa szlaków po WPN.

Zielony szlak PTTK Stęszew / Szreniawa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *