Szlaki i atrakcje Wielkopolskiego Parku Narodowego

szlaki wielkopolskiego parku narodowego

Szlaki Wielkopolskiego Parku Narodowego

Pierwsze kroki w Wielkopolskim Parku Narodowym postawiłem kilka lat temu. Ten krótki spacer utkwił mi w pamięci, ponieważ przechodząc się po nim wraz z Małgosią natrafiliśmy na lochę z małymi. Szczęśliwie my poszliśmy w jedną stronę, dziki w drugą. Jednak, emocje z ich spotkania pozostały we mnie do dzisiaj. Takich spotkań przy okazji kolejnych wypraw do WPN było jeszcze kilka. Zawsze kończyły się szczęśliwie.

Po pierwszych spacerach, przerzuciłem się na kilkudziesięciokilometrowe trekingi. Po nich na wycieczki rowerowe, które pozwoliły jeszcze bardziej zwiększyć mój zasięg. Takich wypraw po Wielkopolskim Parku Narodowym odbyłem kilkadziesiąt. Z czasem, miałem już w nim moje ulubione miejsca i trasy. Zauważyłem również słabość oferowanej turystom infrastruktury, czy informacji co do szlaków i atrakcji Wielkopolskiego Parku Narodowego. Przyczyniło się to do powstania niniejszego tekstu, w którym chciałbym opowiedzieć właśnie o szlakach i atrakcjach WPN.

Szlaki piesze PTTK

Poprowadzone w bardzo przemyślany sposób, dobrze oznakowane. Prezentują wszystkie najważniejsze miejsca parku.
Do wyboru mamy ich pięć, choć w zasadzie to siedem:
zielony relacji Stęszew – Szreniawa (dł. 18,7 km),
czarny relacji Trzebaw/Rosnówko – Dymaczewo Stare (dł. 10,6 km),
czerwony relacji Osowa Góra – Sulęcinek (dł. 74,3 km),
niebieski relacji Iłowiec – Otusz (dł. 39 km),
żółty relacji Puszczykowo – Puszczykówko (dł. 11,8 km).
Poza wyżej wymienionymi przez park przebiegają jeszcze szlaki: zielony im. Arkadego Fiedlera (dł. 6 km) oraz pomarańczowy im. Franciszka Jaśkowiaka (dł. 10km), które nie znalazły się w oficjalnym wykazie Wielkopolskich szlaków PTTK, jednakże w ten sposób zostały oznaczone (znaki i kolory), stąd też przypisuję je właśnie do szlaków PTTK.

Widoczny na mapie szlak czerwony oraz niebieski nie odzwierciedlają całości tych tras, a jedynie ich część przebiegającą +/- w granicach WPN.

szlak niepodległości komorniki

Szlaki rowerowe

Pod względem ilości, jak i jakości oznakowania szlaki rowerowe nie odbiegają od szlaków pieszych tzn. jest dobrze. Różnica między nimi jest taka, że szlaki rowerowe omijają niestety większość najciekawszych miejsc parku.
Decydując się na przejażdżkę rowerem mamy do dyspozycji dwa szlaki w formie pętli:
szlak im. Jana Pawła II po gminie Komorniki (żółty),
szlak niepodległości po gminie Komorniki (czerwony),
oraz szlaki które, przecinają WPN:
– od południa: Pierścień Rowerowy dookoła Poznania – szlak oplatający Poznań,
oraz od wschodu:
EuroVelo 9 (oznaczony jako R9 lub EV9) – międzynarodowy szlak Bałtyk – Adriatyk,
NSR– czyli Nadwarciański Szlak Rowerowy (odcinek wschodni) biegnący z Poznania do zbiornika Jeziorsko (na granicy w Województwem Łódzkim),
R-G – szlak dojazdowy z centrum Poznania do Pierścienia Rowerowego dookoła Poznania (swoim przebiegiem pokrywa się on z NSR).

Widoczne na mapie szlaki: pomarańczowy (Pierścień Rowerowy dookoła Poznania), zielony (EuroVelo 9) oraz niebieski (Nadwarciański Szlak Rowerowy) nie odzwierciedlają w całości tych tras, a jedynie ich część przebiegającą +/- w granicach WPN.

pętla komornicka, wielkopolski park narodowy, wpn

Aktywna trójka – trasy trzech aktywności

Od 2014 roku Wielkopolski Park Narodowy możemy przemierzać wytyczonymi w ramach projektu: Aktywna trójka – trasy trzech aktywności pętlami: Komornicką (dł. 10 km), Stęszewską (dł. 12 km), Puszczykowską (dł. 20 km) oraz Mosińską (dł. 7 km). Z tej czwórki najbardziej do gustu przypadła mi pętla Mosińską. Natomiast jeśli szukacie trasy mniej uczęszczanej to polecam Wam Stęszewską.

Trasy wycieczkowe

W ramach biegnących po parku szlaków pieszych wyznaczono trasy wycieczkowe: im. prof. Adama Wodziczki, Cyryla Ratajskiego, Bernarda Chrzanowskiego oraz „Szlak Kosynierów”. Po ich opisy, na chwilę obecną odsyłam Was na stronę WPN. Poza nimi przez tereny Parku przebiega również ścieżka edukacyjno – przyrodniczo – kulturowa „Wokół Stęszewa”.

szlaki jeździeckie wielkopolski park narodowy

Szlaki konne

Trzy szlaki jeździeckie o łącznej długości ok. 25 km. Po części, prezentują bardzo rzadko uczęszczane tereny WPN, gdzie łatwo o spotkanie z jego mieszkańcami. Na szczególną uwagę zasługuje trasa oznaczona kolorem pomarańczowym w pobliżu Dymaczewa Starego.

Atrakcje Wielkopolskiego Parku Narodowego

Zamek Klaudyny Potockiej – wybudowany na wyspie pośrodku Jeziora Jarosławieckiego. Prezent ślubny dla Klaudyny Potockiej od jej brata.

Zamek Klaudyny Potockiej pośrodku jeziora góreckiego jest jedną z największych atrakcji wielkopolskiego parku narodowego

Rezydencja Arthura Greisera namiestnika Rzeszy w Kraju Warty. W chwili obecnej siedziba Dyrekcji Wielkopolskiego Parku Narodowego.

Muzeum – Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera – zachwyca różnorodnością zbiorów. Na szczególną uwagę zasługuje wystawa poświęcona Dywizjonowi 303.

muzeum fiedlera puszczykowo

Mauzoleum Bierbaumów – do 1945 r. grobowiec rodziny Bierbaumów. Dzisiaj wieża widokowa wznosząca się ponad koronę okolicznych drzew.

Atrakcje wpn, mauzoleum bierbaumów

Wieża widokowa w Mosinie – przy niej bogata infrastruktura wypoczynkowa (ścieżki, ławki, wiaty i etc.) oraz strzeżone kąpielisko.

wieża widokowa w mosinie, wielkopolski park narodowy atrakcje

Stacja kolejowa Osowa Góra – urokliwa stacyjka, dawniej najpopularniejszy punkt dojazdowy do WPN, która dziś popada w ruinę.

Jedną z atrakcji wielkopolskiego parku narodowego jest stacja kolejowa osowa góra

Studnia Napoleona – w niej woda, zdaniem Napoleona Bonaparte, smakująca niczym szampan.

studnia napoleona z którą związana jest jedna z zabawniejszych legend wielkopolskiego parku narodowego

Pomnik lotników – ku pamięci żołnierzy 3. Pułku Lotniczego, którzy zginęli w tym miejscu w katastrofie lotniczej w 1928 r.

Groby Powstańców z 1848 r. – kosynierów poległych w bitwie z wojskiem pruskim na polach Puszczykowa Starego.

cmentarz kosynierów w wielkopolskim parku narodowym

Miejsce upamiętniające egzekucje Wielkopolan – pomordowanych w trakcie II wojny światowej.

Plaża nad Jeziorem Jarosławieckim położona w sercu Wielkopolskiego Parku Narodowego. W sezonie letnim strzeżona.

plaża nad jeziorem jarosławieckim

Plaża nad Jeziorem Lipno – szeroka i piaszczysta. Wokół drobna gastronomia

1 thought on “Szlaki i atrakcje Wielkopolskiego Parku Narodowego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *