Szlaki Wielkopolskiego Parku Narodowego

wielkopolski park narodowy szlaki

Szlaki Wielkopolskiego Parku Narodowego

Pierwsze kroki w Wielkopolskim Parku Narodowym postawiłem kilka lat temu. Ten krótki spacer utkwił mi w pamięci, ponieważ przechodząc się po nim wraz z Małgosią natrafiliśmy na lochę z małymi. Szczęśliwie my poszliśmy w jedną stronę, dziki w drugą. Jednak, emocje z ich spotkania pozostały we mnie do dzisiaj. Takich spotkań przy okazji kolejnych wypraw do WPN było jeszcze kilka. Zawsze kończyły się szczęśliwie.

Po pierwszych spacerach, przerzuciłem się na kilkudziesięciokilometrowe trekingi. Po nich na wycieczki rowerowe, które pozwoliły jeszcze bardziej zwiększyć mój zasięg. Takich wypraw po Wielkopolskim Parku Narodowym odbyłem kilkadziesiąt. Z czasem, miałem już w nim moje ulubione miejsca i trasy. Zauważyłem również słabość oferowanej turystom infrastruktury, czy informacji co do szlaków i atrakcji Wielkopolskiego Parku Narodowego. Przyczyniło się to do powstania niniejszego tekstu, w którym chciałbym opowiedzieć właśnie o szlakach i atrakcjach WPN.

wielkopolski park narodowy szlaki, szlaki piesze

Szlaki piesze PTTK

Mówiąc wprost to moi faworyci. Poprowadzone w sposób bardzo przemyślany i prezentujące wszystkie najważniejsze miejsca (atrakcje) parku, dodatkowo dobrze oznakowane (z wyjątkiem szlaku im. Franciszka Jaśkowiaka).
Do wyboru mamy ich pięć, choć w zasadzie to siedem:
zielony relacji Stęszew – Szreniawa (dł. 18,7 km),
czarny relacji Trzebaw/Rosnówko – Dymaczewo Stare (dł. 10,6 km),
czerwony relacji Osowa Góra – Sulęcinek (dł. 74,3 km),
niebieski relacji Iłowiec – Otusz (dł. 39 km),
żółty relacji Puszczykowo – Puszczykówko (dł. 11,8 km).
Poza wyżej wymienionymi przez park przebiegają jeszcze szlaki: zielony im. Arkadego Fiedlera (dł. 6 km) oraz pomarańczowy im. Franciszka Jaśkowiaka (dł. 10km), które nie znalazły się w oficjalnym wykazie Wielkopolskich szlaków PTTK, jednakże w ten sposób zostały oznaczone (znaki i kolory), stąd też przypisuję je właśnie do szlaków PTTK.

Jeśli zastanawiacie się który z nich przemierzyć, to podpowiem: wszystkie.

Widoczny na mapie szlak czerwony oraz niebieski nie odzwierciedlają całości tych tras, a jedynie ich część przebiegającą +/- w granicach WPN.

wielkopolski park narodowy szlaki rowerowe

Szlaki rowerowe

Pod względem ilości, jak i jakości oznakowania szlaki rowerowe nie odbiegają od szlaków pieszych tzn. jest dobrze. Różnica między nimi jest taka, że szlaki rowerowe omijają niestety większość najciekawszych miejsc parku.
Decydując się na przejażdżkę rowerem mamy do dyspozycji dwa szlaki w formie pętli:
szlak im. Jana Pawła II po gminie Komorniki (żółty),
szlak niepodległości po gminie Komorniki (czerwony),
oraz szlaki które, przecinają WPN:
– od południa: Pierścień Rowerowy dookoła Poznania – szlak oplatający Poznań,
oraz od wschodu:
EuroVelo 9 (oznaczony jako R9 lub EV9) – międzynarodowy szlak Bałtyk – Adriatyk,
NSR – czyli Nadwarciański Szlak Rowerowy (odcinek wschodni) biegnący z Poznania do zbiornika Jeziorsko (na granicy w Województwem Łódzkim),
R-G – szlak dojazdowy z centrum Poznania do Pierścienia Rowerowego dookoła Poznania (swoim przebiegiem pokrywa się on z NSR).

wielkopolski park narodowy szlaki rowerowe szlaki

Widoczne na mapie szlaki: pomarańczowy (Pierścień Rowerowy dookoła Poznania), zielony (EuroVelo 9) oraz niebieski (Nadwarciański Szlak Rowerowy) nie odzwierciedlają w całości tych tras, a jedynie ich część przebiegającą +/- w granicach WPN.

wielkopolski park narodowy szlaki aktywna trójka

Aktywna trójka – trasy trzech aktywności

Od 2014 roku Wielkopolski Park Narodowy możemy przemierzać wytyczonymi w ramach projektu: Aktywna trójka – trasy trzech aktywności pętlami: Komornicką (dł. 10 km), Stęszewską (dł. 12 km), Puszczykowską (dł. 20 km) oraz Mosińską (dł. 7 km). Z tej czwórki najbardziej do gustu przypadła mi pętla Mosińską. Natomiast jeśli szukacie trasy mniej uczęszczanej to polecam Wam Stęszewską.

wielkopolski park narodowy szlaki, trasy turystyczne

Trasy wycieczkowe

W ramach biegnących po parku szlaków pieszych wyznaczono trasy wycieczkowe: im. prof. Adama Wodziczki, Cyryla Ratajskiego, Bernarda Chrzanowskiego oraz „Szlak Kosynierów”. Po ich opisy, na chwilę obecną odsyłam Was na stronę WPN. Poza nimi przez tereny Parku przebiega również ścieżka edukacyjno – przyrodniczo – kulturowa „Wokół Stęszewa”.

szlaki konne wielkopolskiego parku narodowego

Szlaki konne

Na terenie parku wyznaczono trzy szlaki jeździeckie o łącznej długości ok. 25 km. Częściowo pokrywają się one z pozostałymi szlakami biegnącymi po Parku. Jednakże prezentują również bardzo rzadko uczęszczane miejsca, gdzie prędzej niż człowieka spotkacie watahę dzików. Ze swojej strony polecam Wam szlak pomarańczowy wokół Dymaczewa Starego.

Podsumowanie

Wielkopolski Park Narodowy jest doskonałym miejscem do tego aby odpocząć na świeżym powietrzu w pięknym otoczeniu. Poznając go, warto przemierzyć każdy przebiegający po nim szlak, jak i poczytać na temat atrakcji, miejsc pamięci czy legend z nim związanych.

Jak zauważyliście, nie udało mi się jeszcze odwiedzić wszystkich szlaków biegnących po WPN. Jednakże przynajmniej raz w miesiącu staram się dodać opis kolejnego.

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 r.

1 thought on “Szlaki Wielkopolskiego Parku Narodowego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *