Szlak pomarańczowy im. Franciszka Jaśkowiaka

dworzec kolejowy puszczykowo

Szlak pomarańczowy im. Franciszka Jaśkowiaka

Franciszek Jaśkowiak był wieloletnim działaczem organizacji promujących turystykę oraz ochronę przyrody, jak również autorem krajoznawczych publikacji. Szlak jego imienia to dziesięciokilometrowa trasa poprowadzona od stacji kolejowej Puszczykowo, wzdłuż Warty, przez centrum Puszczykowa, rogatki Mosiny, aż do Głazu Jaśkowiaka znajdującego się nieopodal Jeziora Góreckiego w Wielkopolskim Parku Narodowym.

Szlak pomarańczowy Franciszka Jaśkowiaka

Trasa stanowi fajną propozycję na krótki krajoznawczy wyjazd po okolicach Puszczykowa i Mosiny. Pomimo niewielkiej długości znajdziecie na niej kilka miejsc wartych zatrzymania się. Jeśli skorzystacie z każdego, krótka wycieczka przerodzi się w całodniową eskapadę.

Co warto zobaczyć na szlaku?

  • Stacja kolejowa Puszczykówko – ponad stuletni niezwykle urokliwy dworzec kolejowy (jeden z dwóch w Puszczykowie) z funkcjonującą w pobliżu lodziarnią :).
  • Muzeum – Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera – poświęcone życiu i twórczości podróżnika Arkadego Fiedlera.
  • Wieża widokowa w Mosinie – z której szczytu roztacza się widok na Wielkopolski Park Narodowy, Poznań i Mosinę. Obok wieży znajduje się infrastruktura w postaci tras spacerowych, wiat, ławek oraz strzeżonego kąpieliska.

Jeśli ktoś ma żyłkę detektywa może próbować przemierzyć szlak w oparciu o prawie nieistniejące oznakowanie. Ja natomiast polecam Wam podróż z udostępnionym przeze mnie śladem GPS.

Szlak pomarańczowy Franciszka Jaśkowiaka, Muzeum – Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *