Pętla Mosińska

Pętla Mosińska, to jedna z krótszych tras Aktywnej Trójki. Ma ona około 7 km długości, jednakże w mojej ocenie jest to najbardziej urokliwa ze wszystkich ścieżek wyznaczonych w ramach tego projektu. Wycieczkę po niej najlepiej rozpocząć z parkingu – stacji turystycznej Osowa Góra.

Pętla wiedzie wyłącznie lasami, a na jej trasie (lub w bezpośrednim sąsiedztwie) znajdziecie cztery jeziora: Kociołek, Skrzynka, Góreckie i Żabiak. Poza nimi pętla przebiega obok nieczynnej stacji kolejowej Osowa Góra oraz Studni Napoleona.

Z dwoma z tych miejsc związane są również ciekawe legendy. Otóż na dnie Jeziora Skrzynka spoczywać ma skarb rodziny Pożegowskich. W trakcie potopu szwedzkiego Bronisława Pożegowska zebrała wraz ze swoją matką wszystkie rodowe klejnoty i próbowała je wywieść w obawie przed rabunkiem. W trakcie ucieczki napotkała jednego z żołnierzy Karola Gustawa, aby przed nim zbiec postanowiła przejechać saniami przez skute lodem Jezioro Skrzynka. Niestety lód nie udźwignął ciężaru Bronisławy, jak i goniącego jej oficera Otta de Walch, którzy mają tam spoczywać do dnia dzisiejszego.

Druga legenda związana jest ze Studnią Napoleona. Według przekazów kiedy orszak wiozący Napoleona zatrzymał się na pobliskiej łące, jeden z żołnierzy został posłany aby przynieść Cesarzowi wodę. Kiedy ten zaczął płukać w niej swoje dłonie zauważył, że woda na swój sposób się pieni. Polecił wtedy aby przynieść jej kolejną porcję, po to aby mógł jej skosztować. Kiedy tak się stało Napoleon orzekł, że woda której kosztuje smakuje jak szampan.

Gdzie warto się zatrzymać na trasie Pętli Mosińskiej:

– Stacja kolejowa Osowa Góra. W latach 1912 – 1939 (w okresie letnim) najbardziej uczęszczana linia kolejowa w województwie poznańskim. Od 1957 r. najpopularniejszy punkt dojazdowy do Wielkopolskiego Parku Narodowego.
– Studnia Napoleona – z którą związana jest powyższa legenda.

Co warto zobaczyć w okolicy Pętli Mosińskiej:

Wieża widokowa w Mosinie. Z jej szczytu roztacza się widok na Wielkopolski Park Narodowy, Poznań i Mosinę. Przy wieży mamy bardzo fajną infrastrukturę – ławki, wiaty, stojaki na rowery oraz strzeżone kąpielisko.

Dla tych którzy chcieliby przemierzyć Pętlę Mosińską pozostawiam ślad GPS (plik KML) z przebiegiem ścieżki. Możecie go otworzyć za pomocą programu GPX Viewer. Zapraszam Was również do artykułu podsumowującego wszystkie pętle wyznaczone w ramach Aktywnej Trójki. Jeśli lubicie wędrówki po Wielkopolskim Parku Narodowym, to prawdopodobnie zainteresuje Was również mapa szlaków po WPN. 

jezioro kociołek przy którym biegnie pętla mosińska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *