Pętla Komornicka

pętla komornicka

Pętla Komornicka, to jedna z tras tzw. Aktywnej Trójki, trasy trzech aktywności po Wielkopolskim Parku Narodowym.

Trasa jest niedługa, ma niewiele ponad 10 km, natomiast widokowo jest bardzo zróżnicowana. Poruszając się nią przejdziecie / przejedziecie polami przy Wielkopolskim Parku Narodowym, wzdłuż linii Jeziora Jarosławieckiego, jak i przez Las Wirowski. Nadaje się ona do uprawnia zarówno biegania, jazdy rowerowej czy nordic walking.

Przygodę z pętlą najlepiej rozpocząć z parkingu przy Grajzerówce, jest on najmniej oblegany, więc bez problemu zostawicie tam auto. Dodatkowo ustawiona jest tam wiata z ławami i stołami. Alternatywnie możecie dojechać do Szreniawy pociągiem Kolei Wielkopolskich i dotrzeć do parkingu pieszo. Z racji pewnych „ubytków” w oznakowaniu pętli, polecam poruszanie się po trasie z wgraną na telefon ścieżką z jej przebiegiem.  

pętla komornicka, wpn

Pętla Komornicka. Gdzie warto się zatrzymać?

Mauzoleum Bierbaumów – zwiedzanie zajmie Wam najwyżej kilkanaście minut, z jego szczytu roztacza się piękny widok na okolicę. Mauzoleum powstało około 1880 r., w jego murach złożono trumny rodziny Bierbaumów. Po 1945 r. mauzoleum zostało splądrowane, a szczątki Bierbaumów przeniesione do mogiły obok wieży. Po II wojnie światowej wokół mauzoleum dochodziło do egzekucji, jednakże do dnia dzisiejszego nie podjęto prób odnalezienia miejsc pochówków zamordowanych tu osób.
Plaża przy Jeziorze Jarosławieckim – latem bardzo oblegana, co do zasady, strzeżona.

Co warto zobaczyć w okolicy:
Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Z racji swojej wielkości i ilości eksponatów, na wizytę w muzeum, musicie zaplanować co najmniej pół dnia.

Na koniec pozostawiam Wam ślad GPS (plik KML) z przebiegiem Pętli Komornickiej. Możecie go otworzyć za pomocą programu GPX Viewer.

Zapraszam Was również do artykułu podsumowującego wszystkie pętle wyznaczone w ramach Aktywnej Trójki. Jeśli lubicie wędrówki po Wielkopolskim Parku Narodowym, to prawdopodobnie zainteresuje Was również mapa szlaków po WPN. 

pętla komornicka, wielkopolski park narodowy, wpn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *