Czerwony szlak PTTK Osowa Góra – Sulęcinek

Czerwony szlak PTTK Osowa Góra – Sulęcinek

Czerwony szlak PTTK Osowa Góra – Sulęcinek

Oficjalny przebieg czerwonego szlaku PTTK Osowa Góra – Sulęcinek nr 186 (dł. 74,3 km): 0,0 Osowa Góra – 3,2 leśn. Górka – 9,2 dyr. WPN – 10,1 Głaz Leśników – 14,2 Puszczykówko (PKP)  – 17,6 Rogalinek (PKS) – 22,0 Rogalin (PKS) – 29,3 Daszewice (PKS) – 32,8 Kamionka (MPK) – 36,8 Drapałka – 41,5 Mościenica – 42,7 Błonie – 44,2 Kórnik rynek (PKS) – 46,2 Bnin rynek (PKS) – 53,5 Jeziory Wielkie – 59,6 Zaniemyśl (PKP, PKS) – 62,9 Majdany – 67,1 Czarnotki – 74,3 Sulęcinek PKP.

Szlak rozpoczyna swój bieg z nieczynnej stacji kolejowej Osowa Góra w Wielkopolskim Parku Narodowym i biegnie dalej w kierunku Jeziora Kociołek, następnie Jeziora Skrzynka, aby dotrzeć do punktu widokowego z widokiem na zamek Klaudyny Potockiej na Jeziorze Góreckim. Następnie przebiega wzdłuż linii jeziora, fragmentem Grajzerówki i dalej przez las prowadzi do stacji kolejowej Puszczykówko. Ze stacji kieruje się na Rogalin, aby przemierzyć Rogaliński Park Krajobrazowy. Dalej wiedzie na północ, gdzie biegnie obrzeżami Kamionek i Borówca, następnie przez Mościenicę dociera do Kórnika. Z którego wzdłuż jeziora: Bnińskiego, Jeziory Wielkie, Jeziory Małe i Łękno prowadzi do Zaniemyśla. Skąd kierując się na wschód prowadzi do Sulęcinka.

Czerwony szlak Osowa Góra – Sulęcinek

Czerwony szlak PTTK Osowa Góra – Sulęcinek. Gdzie warto się zatrzymać?

Stacja Kolejowa Osowa Góra – w latach 1912 – 1939 (w okresie letnim) najbardziej uczęszczana linia kolejowa w województwie poznańskim. Od 1957 r. najpopularniejszy punkt dojazdowy do Wielkopolskiego Parku Narodowego. Dziś popada w ruinę.
Jezioro Skrzynka – z którym wiąże się legenda, jakoby na jego dnie spoczywał skarb rodziny Pożegowskich.
Wyspa zamkowa na Jeziorze Góreckim – jedna z dwóch wysp na Jeziorze Góreckim z pozostałościami wybudowanego, w prezencie ślubnym dla Klaudyny Potockiej, zamku. 
Stacja Kolejowa Puszczykówko – ponad stuletni niezwykle urokliwy dworzec kolejowy (jeden z dwóch w Puszczykowie).
Rogaliński Park Krajobrazowy– na terenie którego znajduje się jedno z największych w Europie skupisk wielowiekowych dębów oraz malownicze starorzecza Warty. 
Pałac w Rogalinie – stanowiący Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu (decydując się na jego zwiedzanie, musicie na ten cel zaplanować kilka godzin).
Miasto Kórnik – gdzie znajdziecie mnóstwo różnorodnych atrakcji (piękny rynek, Kościół pw. Wszystkich Świętych, zamek, ratusz w Bninie i etc.).
Wyspa Edwarda na Jeziorze Raczyńskiego w Zaniemyślu – na której oglądać można m.in. dwustuletni modrzewiowy dom szwajcarski wybudowany przez Edwarda Raczyńskigo w czasach kiedy władał on wsypą. Dla zainteresowanych pozostawiam ślad GPS (plik KML) z przebiegiem czerwonego szlaku. Plik otworzycie za pomocą programu GPX Viewer.

Jeśli lubicie wędrówki po Wielkopolskim Parku Narodowym, to prawdopodobnie zainteresuje Was również mapa szlaków po WPN. 

Czerwony szlak PTTK Osowa Góra – Sulęcinek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *